Azt, hogy mi a jóga, nem egyszerű egy mondatban megfogalmazni, sőt nem is lehet. A szó hallatán, napjainkban legtöbbünk egy edzésformára asszociál, ami részben helytálló. Azért csak részben, mert a jóga története valójában több ezer évre nyúlik vissza, és a kezdetekkor még inkább mentális, spirituális hatásairól volt közismert. A szó eredeti jelentését is köthetjük ehhez: egyesülés, összekapcsolás.
Mi a jóga?
A jóga célja a testünk és a lelkünk lehető legszorosabb összekapcsolása, hiszen a megfelelő testtudat is szükséges a mentális jóllétünkhöz. A jógázás során különböző jóga pózokat tartunk ki viszonylag hosszú ideig, a légzésünkkel összehangolva. Ez eleinte nem tűnik nehéznek, azonban minden másodperc elteltével egyre nagyobb kihívás elé állít. A lényeg, hogy ezekben a pillanatokban a testi és a lelki erőnk is a kitartásra összpontosítson, ami idővel a mindennapjainkba is beépül.
Különböző jógastílusok
Ahogy maga a jóga fogalma is összetett, úgy a mozgásforma is, hiszen számos jógastílust különböztethetünk meg, a kialakulása idejének és céljának alapján. Az utóbbi időben kialakult stílusok már inkább fókuszálnak a testi hatásokra, a régebbiek pedig még a mentális fejlődésre összpontosítanak. Nézzünk néhány népszerű stílust, amit érdemes ismerni:
- Bikram jóga: ennek a stílusnak a lényege, hogy egy fűtött, magas páratartalmú térben ugyanazt a gyakorlatsort végezzük el, ugyanabban a sorrendben. A gyakorlatok között tartások és légzéssel kapcsolatos feladatok is szerepelnek. Régebbi hagyományokkal rendelkezik ez a stílus, célja a test tisztítása, méregtelenítése.
- Hatha jóga: a jóga ezen típusa nagy népszerűségnek örvend, hiszen rendkívül összetett feladatokból áll, légzőgyakorlatokat, különböző testhelyzetek felvételét és mentális koncentrációt igénybevevő feladatokat is tartalmaz. Hatása is nagyon széleskörű, a testre és a lélekre is pozitív hatást gyakorol, a legrégebbi típusok közé tartozik.
- Mandala jóga: ha mandala jógára mész, akkor egy modern stílusú órára számíts. Az ötlet a mandala geometriai mintázatból származik, erre építve a jógázók kör alakban mozognak a szőnyegek körül. Célja inkább spirituális, de mindez abszolút a kor igényeire szabva valósul meg.
- Ashtanga jóga: aki a jógát egy kemény edzésformának képzeli el, az valószínűleg erre a stílusra gondol. Ez egy dinamikus, állóképességet és rugalmasságot növelő típus. A különböző pozíciók légzéssel való összekapcsolása kihívást jelent a testnek és a léleknek egyaránt.
- Kundalini jóga: ennek a típusnak a sajátossága, hogy a testtartások és a légzéstechnikák mellett a mantrák is megjelennek. Célja a belső energiáink felébresztése, amelyben a mantra zengetés is segít, de egyúttal kihívást jelent, hogy ezt is összehangoljuk a mozgásunkkal. A kudalini jóga egy rendkívül élvezetes forma, amit érdemes kipróbálni.
A jóga jótékony hatásai
A jóga népszerűsége napjainkban többek között a pozitív hatásainak is köszönhető. A legtöbb mindennapi problémára, mint a fejfájás, fáradtság, stressz, szinte minden javaslatban szerepel a rendszeres jógázás. A mozgásforma sokszínűségének nagy előnye, hogy mindenki a saját problémájának kezelésére tudja formálni magát a jógázást. A jóga hatásait most két fő csoportra osztjuk:
- először a lelkünkre, mentális egészségünkre gyakorolt hatásait részletezzük, majd
- a testünkön is látható változásokat írjuk le.
Lelki hatások
Említettük, hogy eredetileg a mentális egészség megtartása, fejlesztése volt a jóga célja. Nem is gondolnánk, hogy mennyire mély hatást tud kiváltani lelkünkre a rendszeres gyakorlása. Manapság talán a legfontosabb a stressz csökkentését kiemelni, hiszen a rohanó világban sokan küzdünk az állandó idegeskedéssel. A testünkben felgyülemlett feszültséget a jóga a különböző izomcsoportok ellazításával fokozatosan megszünteti. Szintén ehhez kapcsolódik az alvásminőség és az általános közérzet javítása, ami megintcsak az idegek nyugalmának köszönhetőek.
Egy jógaóra során végig koncentrálnunk kell, hogy a minél pontosabban tudjuk elvégezni a feladatokat. Ez a fókusz és koncentráció a mindennapjainkba is beépül, segít többek között a munkánk hatékonyabb elvégzésében is. A jóga gyakorlása során szoros kapcsolatba kerülünk a testünkkel, ami segít mélyebb önismeretre szert tenni.
Testi hatások
A számos lelki hatás mellett nem elhanyagolhatóak a testünkben végbemenő változások sem. Sokan azt gondolják, hogy a jóga csak sorozatos nyújtások folyamata, ami a hajlékonyságban segít, holott ez egy sokkal összetettebb dolog annál. Fontos leszögezni, hogy bármilyen testalkattal lehet, és érdemes is jógázni, nem kell olyan hajlékonynak lennünk, mint ahogy egyes fotókon látjuk.
A jóga hatásai közül a leglátványosabb talán a testtartás javulása, a nyak- és hátfájdalom megszüntetésére, megelőzésére kimondottan javasolt. Számos sport mellé kiegészítésként szintén nagyon hasznos, mert az izmok és ízületek megfelelő nyújtásával csökkenti a sérülések veszélyét. Emellett nagyon jól erősíti az izmokat, fejleszti az egyensúlyt és a koordinációt, valamint serkenti a vérkeringést.
Veszélyek, amik felmerülhetnek jógázás során
A sok pozitív hatás mellett fontos felhívni a figyelmet a jóga veszélyeire. Arról már sokat írtunk, hogy ki mindenkinek és milyen fajta tünetekre lehet gyógyír a jóga, azonban fontos arról is említést tenni, hogy kinek nem ajánlott a jóga.
Vannak különböző tünetek, betegségek, amelyek fennállása alatt nem javasolt a jóga gyakorlása. Ilyenek például a gerincproblémák vagy a csontritkulás. Ezekben az esetekben mindig a kezelőorvos javaslatát kell kikérni. Várandósan érdemes külön kismamák számára szervezett jógaórán részt venni, de ezelőtt is mindenképpen konzultájunk az orvosunkkal.
Ha kezdőként, oktató nélkül szeretnénk belevágni a jógázásba, akkor mindenképpen képzett és hiteles oktató videói alapján kezdjünk neki, hiszen a feladatok helytelen kivitelezése esetén kimondottan negatívak is lehetnek a jóga hatásai, sőt különböző sérülésekkel is járhat. Amennyiben tehetjük, érdemes először néhány szervezett órára becsatlakozni, és a mozdulatok elsajátítása után már biztosabban tudjuk otthon is végrehajtani a gyakorlatokat.
Összefoglalás
Nehéz összefoglalni, hogy valójában a jóga mire jó, de írásunkban igyekeztünk bemutatni, hogy mennyire széleskörű hatása lehet a testünkre a rendszeres gyakorlásának. A jóga hatásai kis túlzással mondhatjuk, hogy felérnek egy teljes életmódváltással. Segít megteremteni a testi-lelki egyensúlyt, amit a mindennapjaink számos területén kamatoztathatunk.