Mit kell tudni a CNC folyamatáról? Hogyan alakult ki?

Ma már az iparban, a gyártósorokon rengeteg megoldást alkalmaznak. Az elmúlt évtizedekben, évszázadban hatalmas fejlődésen ment keresztül a használt technológia. A minőség, a hatékonyság, a gyorsaság egyaránt fontos, egyiket sem érdemes előtérbe helyezni a másik kárára.

Az automatizálás jelentette a legnagyobb előrelépést

A számjegyes vezérlés kifejlesztésében egy fontos mérföldkövet jelentett 1949-ben a MIT kísérleti üzemében előállított első NC szerszámgép. Ezt még akkor a légierő megrendelésére teljesítették, de ma már szinte bárhol találkozhatunk ilyen modern berendezésekkel. Például a Jura-Plussz a forgácsolás műveletét is CNC gépekkel oldja meg. Az NC vezérlésű szerszámgép lehetővé tette az aerodinamikai felületek nagy pontosságú gyártását. Ahogy sok esetben, úgy itt is a hadiipar volt a fejlődés mozgatórugója.

Az első, polgári célra alkalmazott NC gépet 1952-ben fejlesztették ki. A CNC szerszámgépek működési alapelvei már érvényesek voltak az első, akkor még katonai célra alkalmazott megmunkáló berendezések esetében is. Az első tétel az, hogy a gép alkalmas legyen programtároló segítségével az elmozdulási igények tárolására. A második tétel, hogy a programot a vezérlésbe lehessen tölteni. A harmadik tétel pedig az, hogy a vezérlésnek az elérendő pozíciókig közbenső pontokat kell tudnia számolni, hogy a szerszámgép tengelyeit irányítani tudja.

A CNC vezérlés alapelve egyébként az, hogy a vezérlő az általa elvégzendő feladatokat egy, a programozó által megírt alkatrészprogramból ismeri meg. Tartalmaznia kell a teljes megmunkálási folyamatot, az elmozdulás végkoordinátái mellett a megmunkálás technológiai paramétereit, a fordulatszámot, a vágási sebességet és az előtolást. A szerszám méreteit és a tárban elfoglalt helyzetét is programozni kell.

Milyen számjegyvezérlési típusok vannak?

Az első, a már említett NC, ami a rögzített logikájú számjegyes vezérlést jelenti. Ez ma már elavultnak tekinthető, de még mindig nagyon sok ilyen szerszámgéppel találkozhatunk. A megírt, majd betáplált alkatrészprogram által előre rögzített mozgáselemek kombinációit tudjuk így lehívni. 

A következő a CNC, azaz a szabadon programozható logikájú számjegyvezérlés. Ez már korszerűbb megoldás, a szerszámpályákat a központi egység generálja. Sokkal rugalmasabban tud az adott vezérlés a szerszámgéphez csatlakozni, mivel szoftver alapon kapcsolódik az alapgéphez. Érdemes még megemlíteni a DNC technológiát, ami akkor alakult ki, amikor a programbevitelt és az adattárolást is a lyukszalag uralta.

A mai gyártás alapja

A hagyományos gépekkel nem lehet olyan sebességet, pontosságot és térbeli felületeket elérni, mint a CNC gépekkel. Kiemelkedő minőségű munkadarabokat alkothatunk velük. A modern CNC berendezések olyan felületeket, alkatrészeket is létre tudnak hozni, amit hagyományos megmunkálással nem lehet.